Τρομερό ενδιαφέρον αναμένεται να έχουν φέτος οι Χρυσές Σφαίρες, ύστερα από τις υποψηφιότητες που ανακοινώθηκαν. Κι αυτό γιατί έχουμε πολλά μεγάλα κινηματογραφικά franchises που θα διαγωνιστούν, όπως το The Irishman με το Joker και το Marriage Story με το Once Upon A Time In Hollywood. Και μέσα σε αυτά τα 4 μεγάλα φαβορί, ξεπετάγονται το Knives Out, το Two Popes, ενώ υπάρχουν τα επίσης εντυπωσιακά 1917 του Sam Mendes και Μικρές Κυρίες της Gerwig.

Αυτό σημαίνει πως θα έχουμε μεγάλη μάχη και στα σκηνοθετικά βραβεία, όπου διεκδικούν νίκη ο Scorcese, ο Tarantino, ο Todd Philipps, ο Sam Mendes και ο Bong-Joon Ho του Parasites. Στα αξιοσημείωτα και η υποψηφιότητα της Jennifer Lopez, όχι όμως για το Ά Γυναικείο, αλλά για Β΄Γυναικείο.

Την ίδια στιγμή, στα τηλεοπτικά βραβεία, το μεγαλύτερο ενδιαφέρον και ίντριγκα παρουσιάζεται στην κατηγορία για το γυναικείο βραβείο ερμηνείας σε δραματική σειρά, όπου είναι υποψήφια η Jennifer Aniston για το Morning Show και αντίπαλος της η Reese Witherspoon για το Big Little Lies. Υποψήφια είναι και η Nicole Kidman για την ίδια σειρά, ενώ είναι και η Olivia Colman για το Crown.

Δείτε αναλυτικά τις υποψηφιότητες:

ΧΡΥΣΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ ΣΙΝΕΜΑ

Best Motion Picture – Drama

“The Irishman” (Netflix)
“Marriage Story” (Netflix)
“1917” (Universal)
“Joker” (Warner Bros.)
“The Two Popes” (Netflix)

Best Motion Picture – Musical or Comedy

“Once Upon a Time in Hollywood” (Sony)
“Jojo Rabbit” (Fox Searchlight)
“Knives Out” (Lionsgate)
“Rocketman” (Paramount)
“Dolemite Is My Name” (Netflix)

Best Performance by an Actor in a Motion Picture – Drama

Christian Bale (“Ford v Ferrari”)
Antonio Banderas (“Pain and Glory”)
Adam Driver (“Marriage Story”)
Joaquin Phoenix (“Joker”)
Jonathan Pryce (“The Two Popes”)

Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Drama

Cynthia Erivo (“Harriet”)
Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
Saoirse Ronan (“Little Women”)
Charlize Theron (“Bombshell”)
Renée Zellweger (“Judy”)

Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy

Awkwafina (“The Farewell”)
Ana de Armas (“Knives Out”)
Cate Blanchett (“Where’d You Go, Bernadette”)
Beanie Feldstein (“Booksmart”)
Emma Thompson (“Late Night”)

Best Performance by an Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy

Daniel Craig (“Knives Out”)
Roman Griffin Davis (“Jojo Rabbit”)
Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Taron Egerton (“Rocketman”)
Eddie Murphy (“Dolemite Is My Name”)

Best Director – Motion Picture

Bong Joon-ho (“Parasite”)
Sam Mendes (“1917”)
Todd Phillips (“Joker”)
Martin Scorsese (“The Irishman”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Best Motion Picture – Foreign Language

The Farewell
Les Miserables
Pain and Glory
Portrait of a Lady on Fire

Best Motion Picture – Animated

“Frozen II” (Disney)
“How to Train Your Dragon: The Hidden World” (Universal)
“Missing Link” (United Artists Releasing)
“Toy Story 4” (Disney)
“Lion King”

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in any Motion Picture

Tom Hanks (“A Beautiful Day in the Neighborhood”)
Anthony Hopkins (“The Two Popes”)
Al Pacino (“The Irishman”)
Joe Pesci (“The Irishman”)
Brad Pitt (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in any Motion Picture

Kathy Bates (“Richard Jewell”)
Annette Bening (“The Report”)
Laura Dern (“Marriage Story”)
Jennifer Lopez (“Hustlers”)
Margot Robbie (“Bombshell”)

Best Screenplay – Motion Picture

Noah Baumbach (“Marriage Story”)
Bong Joon-ho and Han Jin-won (“Parasite”)
Anthony McCarten (“The Two Popes”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Steven Zaillian (“The Irishman”)

Best Original Song – Motion Picture

“Beautiful Ghosts” (“Cats”)
“(I’m Gonna) Love Me Again” (“Rocketman”)
“Into the Unknown” (“Frozen II”)
“Spirit” (“The Lion King”)
“Stand Up” (“Harriet”)

Best Original Score – Motion Picture

Daniel Pemberton (“Motherless Brooklyn”)
Alexandre Desplat (“Little Women”)
Hildur Guðnadóttir (“Joker”)
Thomas Newman (“1917”)
Randy Newman (“Marriage Story”)

ΧΡΥΣΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ

Best Television Series – Drama

“Big Little Lies” (HBO)
“The Crown” (Netflix)
“Killing Eve” (BBC America)
“The Morning Show” (Apple TV Plus)
“Succession” (HBO)

Best Television Series – Musical or Comedy

“Barry” (HBO)
“Fleabag”
“The Kominsky Method” (Netflix)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
“The Politician” (Netflix)

Best Performance by an Actress In A Television Series – Drama

Jennifer Aniston (“The Morning Show”)
Olivia Colman (“The Crown”)
Jodie Comer (“Killing Eve”)
Nicole Kidman (“Big Little Lies”)
Reese Witherspoon (“Big Little Lies”)

Best Performance by an Actor In A Television Series – Drama

Brian Cox (“Succession”)
Kit Harington (“Game of Thrones”)
Rami Malek (“Mr. Robot”)
Tobias Menzies (“The Crown”)
Billy Porter (“Pose”)

Best Performance by an Actress in a Television Series – Musical or Comedy

Christina Applegate (“Dead to Me”)
Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Kirsten Dunst (“On Becoming a God in Central Florida”)
Natasha Lyonne (“Russian Doll”)
Phoebe Waller-Bridge (“Fleabag”)

Best Performance by an Actor in a Television Series – Musical or Comedy

Michael Douglas (“The Kominsky Method”)
Bill Hader (“Barry”)
Ben Platt (“The Politician”)
Paul Rudd (“Living with Yourself”)
Ramy Youssef (“Ramy”)

Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television

Catch-22
Chernobyl
Fosse/Verdon
The Loudest Voice
Unbelievable

Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television

Alan Arkin (Kominsky Method)
Kieran Culkin (Succession)
Andrew Scott (Fleabag)
Stellan Skarsgård (Chernobyl)
Henry Winkler (Barry)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television

Patricia Arquette (“The Act”)
Helena Bonham Carter (“The Crown”)
Toni Collette
Meryl Streep (“Big Little Lies”)
Emily Watson (“Chernobyl”)

Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television

Kaitlyn Dever (“Unbelievable”)
Joey King (“The Act”)
Helen Mirren (“Catherine the Great”)
Merritt Wever (“Unbelievable”)
Michelle Williams (“Fosse/Verdon”)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television

Christopher Abbott (“Catch-22”)
Sacha Baron Cohen (“The Spy”)
Russell Crowe (“The Loudest Voice”)
Jared Harris (“Chernobyl”)
Sam Rockwell (“Fosse/Verdon”)